Czy odżywka białkowa jest dla każdego?

Czy odżywka białkowa jest dla każdego?

Czy odżywka białkowa jest dla każdego? Kiedy zaczęłam pracować w sklepie z suplementami Muscle Power w Częstochowie zaczęłam się nad tym poważnie zastanawiać. Bo przecież tego jest tak dużo że musi być jakaś różnica pomiędzy tyloma produktami. No i faktycznie jest różnica aczkolwiek nie zawsze, ale o tym możecie przeczytać poniżej.

Odżywka białkowa dla biegaczy.

Typowych odżywek białkowych dla biegacza nie ma jak są to jest to chwyt marketingowy producenta. Odżywka dla biegacza tak jak i dla osoby ćwiczącej tylko siłowo powinny być jak najwyższej jakości, z jak największą zawartością białka oraz szybko wchłanialne czyli izolat lub hydrolizat. Te dwie frakcje białka to najbardziej oczyszczone białka zawierające bardzo bogaty profil aminokwasowy co jest kluczowe w fazie regeneracji. Ciało człowieka używa białko do budowania nowych włókien mięśniowych po to by stać się silniejszym i większym. Białko również odgrywa ważną rolę w budowie mitochondriów które są odpowiedzialne za wytwarzanie energii. Im więcej i ciężej trenujemy tym więcej potrzebujemy mitochondriów by napędzić mięśnie a tym samym potrzebujemy więcej białka. Biegający mężczyzna potrzebuje od 1,5 do nawet 2 gramów białka na 1 kilogram masy ciała. Nie jest to prost zjeść z posiłków dlatego warto wspomóc się odżywkami białkowymi.

Odżywka białkowa dla chorych i dla osób starszych.

Często się zdarza że osoby starsze nie chcą jeść i nie mają apetytu. Wynika to z tego że układ trawienny nie działa już tak jak powinien. Niestety z wiekiem wychodzą różnego rodzaju schorzenia które działają destrukcyjnie na wątrobę, trzustkę oraz jelita. Osobo która przestaje jeść nie dostarcza odpowiedniej ilości mikro i makro składników do organizmu. Dlatego warto osobie starszej podać odżywkę białkową lub odżywkę węglowodanowo – białkową. Produkty te wzmocnia układ mięśniowy, przyspieszą regenerację oraz spowodują o wiele lesze samopoczucie. Oczywiście w tym przypadku warto zainwestować w białko wysokiej jakości z dużą zawartością białka. Dość często jest też ważne by nie zawierały barwników, słodzików oraz cukrów, dlatego warto wybierać odżywki bezsmakowe. To samo tyczy się osób chorych które nie mogą przyjmować pokarmu. One również powinny spożywać odżywki białkowe. Białko jest budulcem każdej naszej komórki więc warto je przyjmować w celu szybszej regeneracji a co za tym idzie szybszego powrotu do zdrowia. Czasami też zdarzają się osoby po przebytej operacji którym również ciężko przybrać na wadze i wtedy również warto sięgnąć po białko. Oczywiście nie można wszystkich posiłków wymienić na shake białkowego ale warto go dorzucić do swojej diety.

Odżywka białkowa dla alergików.

I tutaj zaczynają się schody. Ponieważ w zależności od tego na co jesteśmy uczuleniu to musimy znaleźć odżywkę odpowiednią dla nas. Najczęściej jeżeli chodzi o odżywki białkowe ludzie mają alergię na laktozę. W takim przypadku muszą one unikać odżywek serwatkowych ale takich które tą laktozę posiadają. Występują serwatki które są oczyszczone z tej serwatki i można je na spokojnie spożywać. Jednak najczęściej ludzie z nie tolerancją laktozy wybierają białka wołowe, które również są odżywkami dobrej jakość ale nie posiadają tak szerokiego aminogramu jak serwatka. Innym białkiem wybieranym przez alergików są białka roślinne takie jak białka soi, grochu, ryżu, fasoli, konopne itd. te białko są jednak nie pełnowartościowe a dodatkowo soja obniża poziom testosteronu więc dla mężczyzn ono odpada. Białka roślinne to też bardzo dobre rozwiązanie dla wegetarian oraz wegan, którzy swoją dietę często mają ubogą w białko więc mogą się posiłkować takimi odżywkami białkowymi.

Odżywka białkowa dla kobiet – czym się wyróżnia i czy warto?

Odżywki białkowe to nic innego jak zwykła odżywka białkowa do której dodana została l-karnityna lub inny składnik wspomagający odchudzanie. Jednak te dodatkowe składniki są dodane w bardzo małej ilości i tak naprawdę nie pomagają w odchudzaniu. Taka odżywka kosztuję trochę więcej pieniędzy i według mnie nie warto ich kupować. Jeśli jednak chcemy bardzo brać tą l-karnityne to lepiej osobno kupić sobie białko a osobno l-karnitynę i brać ją w odpowiedniej ilości czyli około 4 gramy dziennie żeby to miło jakieś skutki odchudzające.

Odżywka białkowa w ciąży.

Na ten temat niestety nie ma żadnych badań jednak ja sądzę że nie ma żadnych przeszkód jeżeli chodzi o stosowanie odżywki białkowej w czasie ciąży. Jeżeli tylko dobrze się po niej kobieta czuję i nie ma przeciwwskazań od lekarza prowadzącego to czemu jej nie stosować. Ja myślę że warto siebie i dziecko wzmacniać dobrej jakości odżywką białkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.