Bieganie na bieżni

Bieganie na bieżni

Bieganie na bieżni to bardzo dobra alternatywa dla ludzi którzy lubią biegać ale nie lubią tego robić w czasie mrozów lub gdy pada deszcz. W czasie zimy nie musimy podporządkowywać naszych treningów pod pogodę tylko ćwiczyć wtedy kiedy chcemy. W każdej chwili możemy iść na siłownie i pobiegać na bieżni lub zakupić taką do domu i bez wyrzutów sumienia w czasie biegania oglądać nasz ulubiony serial.

Jak biegać na bieżni?

Bieganie na bieżni nie różni się za bardzo od biegania w terenie. Jest jednak kilka aspektów które chciałam tutaj poruszyć. Przede wszystkim gdy biegamy na bieżni starajmy się nie rozpraszać  Jest to dość trudne ponieważ wokół nas cały czas coś się dzieje. Znajomi, program w telewizji, fajna dziewczyna/chłopak jest wiele czynników które nas rozpraszają. Wtedy łatwo stracić odpowiednie tempo oraz intensywność treningu. / bo bieg na bieżni jest o wiele

Zmieniaj na bieżni kąt nachylenia oraz prędkość. Dlaczego? Bo bieg na bieżni jest o wiele łatwiejszy niż w terenie. Jest biegiem po płaskiej nawierzchni której w rzeczywistości nigdzie nie ma tylko na lotnisku. Dlatego rób podbiegi oraz zbiegi by trening choć trochę przypominał ten w terenie.  Nawet jeżeli przebiegniesz tysiąc kilometrów na bieżni to nie będzie znaczyć że jesteś przygotowany do maratonu ponieważ Twoja forma nie będzie na tym samym poziomie co jakbyś biegała w terenie.

Efekty biegania na bieżni

Jest kilka efektów biegania na bieżni i w ogóle biegania. Pierwsza z nim i podstawowa dla której większość zaczyna biegać to utrata wagi. Oczywiście nie jest tak (niestety) że po pierwszym razie albo nawet po dwóch tygodniach nie zobaczymy spektakularnych wyników ale już po miesiącu jak najbardziej. Ale pamiętajmy że podczas 60 minut biegu spalamy 900 kalorii. Dla początkujących to trochę za długo ale wszystko jest do zrobienia.

Kolejny efekt biegania na bieżni to oczywiście poprawa naszej kondycji. Już po dwóch tygodniach możemy zauważyć że o wiele łatwiej nam się biega oraz np. wchodzi po schodach na np. 3 piętro. Jest to miłe uczucie jak wchodzimy po schodach i nie mamy zadyszki.

Następny efekt to zastrzyk większej energii w ciągu dnia. Dzieje się tak dlatego ponieważ w czasie biegu oddychamy głęboko i tlen dociera do wszystkich komórek w naszym ciele, a przede wszystkim do mózgu. Często jesteśmy zmęczeni z nie wiadomego powodu, ziewamy cały czas – jest to spowodowane niedotlenieniem organizmu.

Efekt który zadowoli wszystkie kobiety jest taki że dzięki bieganiu nasza skóra stanie się bardziej napięta a co najważniejsze pozbędziemy się cellulitu. Skóra będzie bardziej napięta i odmłodzona dzięki szybszemu krążeniu krwi jak i również wzmocnieniu wszystkich mięśni. Podczas biegu nie tylko angażujemy mięśnie nóg ale całego ciała: ramion, brzucha oraz pleców. Jeżeli chodzi o cellulit to zmniejszy się on dzięki temu że szybsza praca nóg stymuluje szybsze krążenie krwi i limfy, które usuwają toksyny oraz zalegającą wodę z organizmu. Ale jest warunek by zobaczyć efekty: trzeba pić dużo wody mineralnej oraz wyeliminować z diety niezdrowe tłuszcze oraz cukry proste.

Jak ćwiczyć na bieżni żeby schudnąć?

Jest to dość często zadawane pytanie przez ludzi którzy zaczynają biegać. I tu od razu można powiedzieć. Nie, nie musisz biegać sprintem by szybko schudnąć (bardzo dużo ludzi tak myśli). Od początku. By spalić naszą tkankę tłuszczową musimy dostarczyć do nasze organizmu tlen a gdy nasz wysiłek jest bardzo intensywny następuje tzw. prób przemian beztlenowych co zakłóca procesy utleniania komórek. Dlatego by schudnąć najlepiej biegać wolniej ale dłużej, w tempie spokojnym.

Interwały na bieżni / tabata

Interwał tzw. HIIT (High Intensity Interval Training) to trening o zmiennej intensywności biegu – na zmianę bieg szybki z truchtem lub szybkim marszem. Efekty treningu HIIT:

  • trwa krócej niż cardio
  • łączy ćwiczenia aerobowe jak i siłowe
  • dynamicznie podkręca metabolizm
  • pobudza organizm do spalania tkanki tłuszczowej na długo po zakończonym treningu
  • wysmukla sylwetkę i poprawia dynamikę ciała
  • wzmacnia kondycje i wytrzymałość
  • poprawia wydolność

Trening interwałowy trwa zazwyczaj od 25 do 40 minut w zależności od wytrenowania ćwiczącego. Wykonujemy go 2-3 razy w tygodniu i oczywiście rozpoczynamy go rozgrzewką by przygotować organizm na intensywny trening. Są trzy warianty treningu HIIT. Pierwszy to 1:1 czyli czas pracy czyli sprintu jest taki sam jak czas odpoczynku czyli truchtu, drugi 2:1 czas sprintu jest dłuższy od czasu truchtu i dla osób początkujących wariant trzeci czyli czas pracy jest krótszy niż czas odpoczynku.

Tego typu trening jest najłatwiej wykonać na bieżni ponieważ w łatwy sposób możemy ją ustawić by sama zmieniała nam szybkość biegu w danym czasie. Możemy również zmieniać nachylenie bieżni co jeszcze bardzie zwiększy poziom trudności naszego treningu HIIT.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.