Witamina B3

Witamina B3

Witamina B3 inaczej niacyna lub witamina PP jest bardzo ważną witaminą dla człowieka. Bierze ona udział w wielu procesach występujących w naszym organizmie. W syntezie niektórych hormonów, w metabolizmie złego cholesterolu, w rozkładzie białek, węglowodanów oraz aminokwasów. Jako jedyna witamina z grupy B jest produkowana w naszym ciele z aminokwasu o nazwie tryptofan. Jednak produkcja ta zachodzi tylko w obecności innych witamin z grupy B czyli B1, B2 i B6. Niestety synteza witaminy B3 jest zbyt mało wydajna i nie dostarcza odpowiednej ilości do organizmu. Dlatego też należy pamiętać o uzupełnieniu niacyny w diecie. Dodatkowa należy tutaj wspomnieć o tym że tryptofan jest aminokwasem egzogennym czyli trzeba go dostarczyć z zewnątrz, a jego niedobór prowadzi do niedoboru witaminy PP.

Niedobór oraz nadmiar niacyny

Niedobór witaminy B3 zdarza się dość rzadko ale można do tego doprowadzi przez nie dożywienie lub źle zbilansowaną dietę. Niedobór niacyny prowadzi do zaburzeń układu nerwowego oraz pogorszenie stanu psychicznego człowieka. Objawia się to osłabieniem, bezsennością, zawrotami i bólami głowy, depresją, drażliwością, słabą koncentracją oraz trudnościami w pamięci.

Przewlekły oraz duży niedobór witaminy B3 prowadzi do choroby – pelagra, która jest ciężka do wyleczenia. Choroba ta objawia się na początku zaczerwienioną oraz szorstką skórą, następnie występują stany zapalne skóry oraz układu pokarmowego. Występują biegunki co prowadzi do osłabienia organizmu, w późniejszym czasie dochodzi nawet do utraty pamięci.

Niacyny jest witaminą rozpuszczalną w wodzie dlatego jej nadmiar jest wydalany w raz z moczem. Dlatego ją ciężko przedawkować. Zdarzają się jednak przypadki. Przyjmowanie dawki powyżej 1g może powodować bóle głowy, rozszerzenie naczyń krwionośnych, problemy skórne. Natomiast dawka około 3g podnosi stężenie kwasu moczowego oraz podnosi ryzyko choroby wątroby.

B3 – dzienne spożycie

Zapotrzebowanie różni się w zależności od płci oraz wieku. Wzrasta w czasie ciąży oraz laktacji oraz u osób chorujących na raka.

  • Dla dzieci w wieku 1-9 lat 6-12mg
  • Dla dziewczynek w wieku 10-18 lat 12-14mg
  • Dla chłopców w wieku 10-18 lat 12-16mg
  • Kobiety 14mg
  • Mężczyźni 16mg
  • Kobiety w ciąży 18mg

Zastosowanie witaminy PP

Witamina B3 w suplementach występuję w trzech formach: kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego, heksanikotynian inozytolu. W formie kwasu nikotynowego występuję najczęściej oraz najlepiej działa na nasz organizm. Do najistotniejszych właściwości witaminy B3 należy przed wszystkim zapobieganiu oraz leczeniu choroby pelagra. Kolejna to regulacja poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi przez co zapobiega miażdżycy oraz korzystnie wpływa na układ naczyniowo – sercowy. Inną ważną cechą niacyny jest synteza hormonów płciowych czyli estrogen oraz testosteronu jak i również innych hormonów: kortyzonu, tyroksyny i insuliny. Co jest również bardzo ważne witamina PP wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz OUN (obwodowego układu nerwowego).

Największym źródłem niacyny jest chude mięso, ryby, wątroba, jaja. Produkty te są również bogate w tryptofan, które jest niezbędny do produkcji witaminy B3 w organizmie. Poza tym B3 znajdziemy jeszcze w drożdżach, orzechach ziemnych, fasoli, grochu, soi, migdałach, kaszy gryczanej, grzybach i pomidorach.

Podsumowanie

Witamina B3 występuje również pod nazwą niacyna oraz witamina PP. Jest niezbędna naszemu organizmowi ponieważ obniża poziom złego cholesterolu – LDL a podwyższa ten dobry czyli HDL. Uspokaja nerwy, zapewnia spokój psychiczny oraz ułatwia zasypianie przez co jest stosowana w leczeniu chorób psychicznych. Bierze udział w syntezie niektórych hormonów. Możemy ją dostarczać z różnego rodzaju pożywienia. Występuje również jako suplement w formie kwasu nikotynowego. Jako jedyna witamina z grupy B jest produkowana przez nasz organizm ale tylko przy asyście aminokwasu tryptofanu. Zalecane dzienne spożycie nie jest duże ale jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy dostarczać niacyny do organizmu możemy zachorować na chorobę o nazwie pelagra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.