Dlaczego ćwiczyć?

Dlaczego ćwiczyć?

Dlaczego ćwiczyć? Bo ludzkie ciało jest stworzone do działania, do akcji do wysiłku, a nie do odpoczynku. Te słowa które często przewijają się w książkach o tematyce związanej z fizjologią, czy w podręcznikach medycznych zdają się brzmieć zabawnie kiedy spojrzy się na otaczające nas społeczeństwo. Konsumpcyjne podejście do życia wielu ludzi, odbija się na ich stylu życia. Coraz częściej ludzie rezygnują z aktywności fizycznej.

Kondycja fizyczna

Kiedyś kondycja fizyczna była konieczna do pracy, a wcześniej nawet do przeżycia. Wraz z kondycją fizyczną szła kondycja psychiczna. Dziś w wielu aspektach życia codziennego, wyręczają nas użyteczne maszyny zastępując siłą mechaniczną siłę mięśni, której człowiek musiał użyć niegdyś, by poradzić sobie w życiu. Idea mechanizacji sama w sobie jest bardzo dobra, bo daje człowiekowi więcej czasu. Czas ten jednak w dzisiejszych czasach zostaje źle wykorzystany. Nie ma zapotrzebowania na wysiłek fizyczny, zatem rezygnuje się z niego i zastępuje odpoczynkiem. Taki stan jest akcelerowany przez brak negacji ze strony społeczeństwa, co niesie ze sobą nie najlepsze rezultaty.

Organizm człowieka potrafi adaptować się do różnych warunków, także do bezruchu i stanu wiecznego odpoczynku.

Dowiedzione jest, że już 30 minutowa aktywność angażująca duże grupy mięśniowe, potrafi doprowadzić do pozytywnych zmian w organizmie człowieka po zaledwie kilku miesiącach regularnego treningu. Bieganie, pływanie, jazda na nartach bądź rowerze, jest idealnym sposobem, by utrzymywać swój organizm w należytej formie. Form do wysiłku fizycznego jest bardzo wiele, powyższe jednak wymieniłam z tego powodu, iż spełniają warunki zalecane przez specjalistów, a mianowicie dostępności, angażowania dużych grup mięśniowych oraz, co jest sprawą subiektywną dla każdego, atrakcyjności. Tą atrakcyjność mają nam gwarantować coraz to nowsze trendy w fit-modzie. Kluby fitness zdobywają szturmem rynki nawet najmniejszych miast by dostarczać kultury fizycznej w atrakcyjnym właśnie wydaniu. Pojawiają się parki do street workoutu. Pojawiają się zrzeszenia biegaczy, grupy nordic walking, boxy crossfitowe i wiele, wiele innych. Cel jest taki by uatrakcyjnić wasz wysiłek.

By trening był skuteczny, by wywierał pozytywny skutek, wysiłek musi być tak dobrany by wymusić na organizmie zwiększony przepływ krwi przez serce (intensywność), tak by dostarczać odpowiednia ilość tlenu do pracujących mięśni (aktywizacja układu krążenia i oddechowego) powinien również sprawiać przyjemność dla wykonującego go człowieka by nie musiał się do niego zmuszać.

W społeczeństwie gdzie coraz mniej ludzi uprawia rekreację ruchową, o czym świadczą raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i gdzie rozprzestrzeniają się choroby cywilizacyjne, których podłożem bywa bezruch,  idealnym wyborem by dbać o zdrowie okazuje skorzystanie z jednej z możliwości uczestniczenia w kulturze fizycznej. Weźmy na przykład bieganie. To jedna z najprostszych aktywności jakie człowiek może podjąć, a zarazem pozytywnie wpływająca na zdrowie człowieka.

Bieganie jest bardzo atrakcyjną formą rekreacji ruchowej czy sportu gdyż jest dostępne dla każdego.

Nie potrzebujemy drogiego sprzętu, czy obiektów sportowych oraz nie jesteśmy zależni od innych ludzi, jak to ma miejsce w grach zespołowych. Biegacze mogą uprawiać tę formę aktywności niezależnie od warunków pogodowych, terenu, czy pory dnia. To jaką formę aktywności wybierze dana osoba zależy od upodobań, zasobności portfela, dostępności infrastruktury ale ważne by coś zacząć robić. Ten krótki wpis zakończę cytatem motywacyjnym.

Początki biegania są zawsze trudne, musisz walczyć z własna fizycznością, z prześmiewczymi gestami otoczenia, szyderstwem wypisanym na twarzach przechodniów i z własną słabością, z własnym leniwym „ja”. Zrozumie ten kto próbował. Na początku liczy się każdy metr, kilometr. Potem trasy są liczone w godzinach. Potem dystans nie ma znaczenia. Liczy się charakter, by zakładając sobie cel zrealizować go i  z czystym sumieniem stanąć do następnego biegu. Nic nie sprawia bowiem większej radości niż wygrana z samym sobą w wyścigu o charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.