Suplementy na bezsenność

Ostatnio pisałam o bezsenności, jakie są jej przyczyny oraz jak ją leczyć. Są też różnego rodzaju suplementy które pomagają w zasypianiu oraz w szybszej regeneracji podczas snu. Dzięki takim produktom wstajemy rano wypoczęci i mimo krótkiego snu czujemy się wypoczęci. Dzięki mi również łatwiej jest nam zasną oraz nie budzimy się w nocy. Suplementy te są zdrowe, całkowicie bezpieczne i nie uzależniają. Jednak nasz organizm po jakimś czasie może się przyzwyczaić do tych substancji dlatego warto robić przerwy w suplementowaniu. Najpopularniejsze substancje wspomagające zasypianie to melatonina i GABA czyli kwas gamma-aminomasłowy. Inne to na przykład l-tryptofan, l-teanina, melisa, szyszki chmielu itp. 

Melatonina

Melatonina to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Jest ona wytwarzana w szyszynce, która jest skupiskiem komórek położonych głęboko w mózgu, po tym jak nastaje zmrok. Nasze oczy które widzą że się ściemnia wysyłają sygnał do mózgu i wtedy zaczyna się produkcja tego związku. Kiedy melatonina osiągnie odpowiednio wysoki poziom w organizmie zaczynamy robić się senni. Czyli podsumowując ta organiczna substancja jest regulatorem naszego zegara biologicznego, dzięki niej nasz organizm wie kiedy jest noc a kiedy dzień. Największe stężenie melatoniny możemy zaobserwować między godziną 24 a 3. Przez to że melatonina działa na rytm dobowy organizmu bardzo dobrze wspomaga walkę z bezsennością. Idealnie się sprawdza u osób z opóźnioną fazą snu oraz pracujących na zmiany bądź często podróżujących samolotem do innych stref czasowych.

GABA

GABA czyli kwas gamma-aminomasłowy to jeden z najistotniejszych neuroprzekaźników w organizmie człowieka. Najważniejsza funkcja Gaby w naszym organizmie to zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych oraz relaksacja komórek mięśniowych. Niedobór wpływa na zwiększenie negatywnych skutków stresu, występują problemy z regeneracją oraz zbyt duże odczuwanie zmęczenie po treningu. Przyjmowanie produktów zawierających aminokwas GABA zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu oraz testosteronu. Działa on również uspokajająco a także ułatwia zasypiania dlatego często sięgają po niego ludzie z bezsennością.

l-tryptofan

l-tryptofan to aminokwas egzogenny czyli nie jest on syntetyzowany w organizmie tylko musi być dostarczany z pożywienia lub w postaci suplementu. W naszym organizmie ma on wpływać na poprawę naszego samopoczucia oraz łagodzić objawy stresu. Jednak mało osób wie że jest on bardzo ważny w leczeniu objawów depresji poprzez branie udziału w wytwarzaniu seratoniny czyli hormonu szczęścia. Bierze on również udział w wytwarzaniu melatoniny, rodopsyny. Jeżeli w organizmie l-tryptofanu jest za mało może nastąpić spadek nastroju, zahamowanie wzrostu, utrata owłosienia lub stwardnienie skóry. Natomiast jego nadmiar objawia się nadmierną sennością, suchością w ustach, bólami głowy, nudnościami, niewyraźnym widzeniem. 

Produkty wieloskładnikowe 

Na naszym rynku występuje wiele produktów złożonych z różnych substancji, które pomagają w walce z bezsennością. Najpopularniejsze to aminokwasy które opisałam oraz różnego rodzaju wyciągi z ziół ułatwiające zasypianie oraz uspokajające organizm. Oto kilka moich propozycji które uważam za jedne z lepszych:

REM+ z marki 4+ Nutrition 

Składniki aktywne

w porcji (% RWS*)

Kalifornijski mak

380 mg

w tym protopiny

0,76 mg

Czerwony mak

180 mg

Waleriana

160 mg

w tym kwas walerenowy

1,28 mg

Witamina B6

2,1 mg (150%)

L-tryptofan

200 mg

 

Sleep Support z marki Extrifit 

Składniki aktywne

W porcji

Ekstrakt z korzenia Valeriana Officinaus 6:1

150mg

Wyciąg z liści Humulus Lupulus (flawonoidy 0,4%)

125mg

Wyciąg z kwiatów Passiflora Incarnata 10:1

125mg

L-Tryptofan

100mg

Wyciąg z rośliny Leonorus Cardiaca 10:1

100mg

Ekstrakt z kwiatów Melissa Offinalis 10:1

75mg

Wyciąg z liści Origanum Vulgare 10:1

75mg

Magnez (bisglycynian magnezu)

56,2mg

Witamina B6

1,4mg

 

Sleep-er z marki Trec

Składniki aktywne w

porcji

Chlorowodorek L-Argininy

200mg

w tym L-Arginina

1660mg

L-Glutamina

1500mg

Kwas D-Asparaginowy (DAA)

1000mg

Chlorowodorek L-Lizyny

1000mg

w tym L-Lizyna

800mg

Alfa Ketoglutaran L-Ornityny

1000mg

w tym L-Ornityna

590mg

Kwas Gamma-Aminomasłowy (GABA)

750mg

L-Tryptofan

500mg

Magnez

320mg

Ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego

300mg

Ekstrakt z liści melisy lekarskiej

300mg

L-Teanina

200mg

Cynk

15mg

Wit. B6

14mg

Melatonina

1mg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.