Stawy i ich choroby

Preparaty na stawy zawsze były bardzo popularne ale teraz to już prawie każdy kto choć trochę się rusza ma problem z którymś stawem. Na szczęście teraz do wyboru jest wiele różnych suplementów. Od pojedynczych składników takich jak kolagen lub glukozaminę do produktów złożonych z substancji wspomagających odbudowę chrząstki stawowej oraz mazi stawowej. Problem ze stawami dotyczy osób starszych ale również tych młodszych którzy regularnie trenują ponieważ powtarzanie tych samych ruchów powoduje uszkodzenie chrząstki stawowej. Problemy ze stawami dotykają również osób po różnych skręceniach, kontuzjach lub wypadkach.

Co to są stawy?

Stawy to połączenie minimum dwóch kości, które pozwala im na poruszanie się względem siebie. Zbudowany jest z powierzchni stawowej, torebki stawowej oraz jamy stawowej. Dodatkowo niektóre stawy posiadają więzadła stawowe, obrąbek stawowy, kaletki maziowe, łąkotki, trzeszczki, kosmki maziowe i fałdy maziowe. Powierzchnie stawowe pokrywa chrząstka stawowa, która zmniejsza tarcie podczas ruchu.

Choroby stawów

Najczęstszymi chorobami stawów to skręcenia i zwichnięcia. Skręcenie następuje gdy staw przekroczy zakres swojego ruchu. Może się pojawić wtedy uszkodzenie torebki stawowej, chrząstki stawowej, wiązadeł i przyczepów ścięgien. Zwichnięcia wygląda tak samo jak skręcenie tylko jest poważniejsze. Powierzchnie stawowe tracą ze sobą łączność, pojawia się uszkodzenie więzadeł, chrząstek i łękotek. Natomiast torebka stawowa rozrywa się lub nadwyręża.

Inne poważniejsze choroby stawów to reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalnie stawów, artretyzm oraz choroba zwyrodnieniowa stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów czyli gościec stawowy przewlekły to schorzenie immunologiczne które dotyka przeważnie kobiety między 30 a 40 rokiem życia. Przyczyny tej choroby nie są jednak znane. Choroba ta dotyka nie tylko stawów ale właśnie tam się rozpoczyna. Najpierw dochodzi do zapalenia błony maziowej, przez co staje się ona przerośnięta i pogrubiona. Im błona staje się większa to odcina chrząstki stawowe od substancji odżywczych. W następstwie tego zostają one uszkodzone co powoduje zniekształcenie stawów czyli utratę sprawności ruchowej.

Łuszczycowe zapalnie stawów

Łuszczycowe zapalnie stawów może towarzyszyć różnym rodzajom łuszczycy. Najczęściej choroba ta atakuje stawy kończyn górnych oraz dolnych – międzypaliczkowe, kolanowe, skokowe. Najczęstszymi objawami są  bóle, zaczerwienienia i obrzęki stawów, zesztywnienie stawów, bardzo bolesne stany zapalne przyczepy ścięgien. Istotna jest szybka diagnoza i leczenie gdyż choroba może postępować w szybkim tempie.

Artretyzm

Artretyzm jest schorzenie które występuje również pod nazwą dna moczanowa. Jest to choroba którą wywołują zaburzenia przemiany materii, której objawem jest przewlekły ból oraz zniekształcenie stawów. Nie leczony artretyzm prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu oraz niesprawności ruchowej. W późniejszym okresie choroba może dojść do uszkodzenia nerek, kamicy moczowej oraz do tworzenia guzków dnawych w tkankach miękkich. Dna moczanowa występuje głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku.

Zwyrodnienie stawów

Zwyrodnienie stawów czyli osteoporoza jest to choroba przewlekła i nieodwracalna. Przyczyną tej choroby jest zachwianie równowagi pomiędzy niszczeniem a odbudową w obrębie chrząstki stawowej. Nadmierne przeciążenie stawów oraz obniżenie jakości elementów budujących stawy przyczyniają się do wystąpienia choroby. Pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 40 a 60 rokiem życia ale coraz częściej występują one we wcześniejszych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.