Najlepsze odżywki białkowe

Najlepsze odżywki białkowe

Najlepsze odżywki białkowe to dla każdego coś innego. Dla jednego najważniejszy będzie skład, dla drugiego smak a dla innego cena. Według mnie wszystko to jest bardzo ważne ale jak rozpoznać która odżywka białkowa jest godna polecenia i dlaczego. Postaram się to przybliżyć jednak nie jestem pewna czy podołam. Jest wiele firm które produkują tego typu produkty wybiorę najlepsze z nich i pokrótce opiszę.

 

Po czym poznać odżywkę wysokiej jakości?

To pytanie jest chyba najczęściej zadawane przez osoby które kupują odżywkę białkową po raz pierwszy. Ciężko jest na nie jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ każdy z producentów twierdzi że to jego odżywka jest najlepsza. Przed otwarciem takiej odżywki na pewno musimy sprawdzić skład: czy jest to odżywka w stu procentach serwatkowa? Czy nie ma dodatku np. soi, pszenicy lub innego białko roślinnego? Dlaczego? Ponieważ białko roślinne nie są to białka o pełnym aminogramie czyli nie posiadają wszystkich aminokwasów nie tak jak serwatka która w swoim profilu aminokwasowym posiada wszystkie aminokwasy. Następny aspekt który przemawia za serwatką to to że wchłania się ona o wiele lepiej niż białka roślinne. I dla mężczyzn jeszcze jedna informacja białko sojowe obniż a poziom testosteronu. W składzie dobrze oczywiście by znajdowało się jak najmniej komponentów. Z opakowanie możemy sprawdzić sobie procentową zawartość białka oraz innych mikroskładników. Oczywiście im więcej białka a mniej tłuszczów i cukrów tym lepiej. Jednak jakość odżywki białkowej możemy poznać najlepiej jak ją zrobimy. Przede wszystkim ważne żeby przy mieszaniu się nie pieniła. Piana która tworzy się w niektórych białkach po wypiciu zalegać nam w żołądku i go obciąża. Następnie ważny jest smak. Białko powinno być dobre, nie powinniśmy odczuwać „chemicznego” posmaku.

Czego unikać w składzie?

Jest dość dużo rzeczy które warto unikać w składzie odżywki białkowej. Bardzo wiele producentów by obniżyć cenę swoje produktu dodaje tańsze składniki które nie koniecznie są zdrowe. To o czym już pisałam we wcześniejszym akapicie warto unikać soi, pszenicy. Oczywiście jeżeli nie można spożywać serwatki są one dobrą alternatywą ale nie dla mężczyzny. Powinien on wypróbować odżywki wołowej. Unikamy w składzie odżywki cukru. Ta substancja nie występuje już w prawie żadnym tego typu produkcie ale jest zastępowana słodzikami. I tutaj również trzeba uważać by w składzie nie było różnych rodzajów najlepiej jak jest jeden i najlepiej jak by był to słodzi pochodzenia naturalnego jak stevia. Kolejną grupą na którą warto zwrócić uwagę są barwniki. Nie wszystkie są zdrowe dla naszego organizmu a wręcz przeciwnie. Na przykład żółcień chinolinowa jest substancją bardzo alergiczną. W krajach takich jak: USA, Japonia, Kanada, Wielka Brytania jest ona zakazana ponieważ powoduje ona nadpobudliwość, brak koncentracji oraz działa rakotwórczo.


Zaufane marki?

Rynek odżywkowy rozrasta się w bardzo szybkim tempie, powstaje coraz więcej firm zagranicznych ale przede wszystkim polskich. To dobrze dla nas konsumentów ponieważ mamy w czym wybierać. Tylko czy wszystkie te firmy są godne zaufania? Najlepszym sposobem jest sprawdzić każdego producenta ale kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Jednak są ludzie którzy zajmują się takim rzeczami i można czasem przeczytać że firma X wpadła ponieważ np. w składzie na opakowaniu ma napisane 100% serwatki a w badaniach wyszło że zawarta jest soja. I teraz do takiej firmy tracimy zaufanie bo tak naprawdę nie wiadomo czy tylko to jest nie prawdą czy coś jeszcze.

Ale jest na szczęście kilka firm które trzymają swój poziom cały czas i mimo prób ich złapania na wpadce nic nie można im zarzucić. Takimi firmami są np.:

  • Optimum Nutrition
  • Extensor
  • Iron Horse
  • 4+ Nutrition
  • Extrifit 

Osobiście polecam wszystkie te marki. Każda odżywka białkowa smakuje bardzo dobrze, nie pieni się i super pachnie. Jedynie Extensor jest marką która produkuje tylko białka bezsmakowe ale do tego można się przyzwyczaić. Jednak jest to odżywka która ma w sobie najwyższą zawartość ponieważ jest to 97%, dodatkowo nie ma żadnych cukrów ani węglowodanów, barwników i aromatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.