Koenzym Q10

Koenzym Q10

Jak pisałam już wcześniej pracuje w sklepie z odżywkami w Częstochowie i ostatnio zauważyłam że coraz więcej osób przerzuca się na zdrowy styl życia, coraz więcej osób kupuje witaminy i to witaminy pochodzenia naturalnego. Wiodącą marką w dziedzinie naturalnych suplementów jest firma NOW. Jednym z najpopularniejszych produktem jest koenzym q10. Ostatnio klientka była zaskoczona że mamy go w tak przystępnej cenie, o wiele mniejszej niż w częstochowskich aptekach.

Koenzym Q10 jest substancją którą nasz organizm wytwarza samodzielnie.

Jest on niezbędnym składnikiem mitochondriów tj. części komórek, które są odpowiedzialne za produkcję energii. Koenzym Q10 bierze udział we wszystkich procesach organizmu ponieważ uczestniczy w wytwarzaniu ATP. Przyspiesza procesy metaboliczne, dostarcza komórką energii ponieważ współdziała z enzymami. Energia jest komórką potrzebna do przyswojenia substancji pokarmowych, leczenia ran, utrzymywania silnych mięśni, oczyszczania. Koenzym Q10 tak jak witamina C i E jest przeciwutleniaczem więc posiada wiele innych niezliczonych funkcji.

Największe stężenie koenzymy Q10 jest w mięśniu sercowym oraz nerkach ponieważ narządy te cechuje największa intensywność przemiany materii, a tym samym zapotrzebowanie na energie jest w nich największe. Wraz z wiekiem obniża się stężenie koenzymu Q10.

Już po 30 roku życia zaczyna spadać, w wieku 40 lat wynosi około 72% .

Zmniejsza się on również na skutek niewłaściwej diety, nadmiernego i częstego odchudzania, nadużywania alkoholu raz leków. Niedobór powstaje również u osób intensywnie trenujących sport, pracujących fizycznie, schorowanych, żyjących w zanieczyszczonym środowisku.

Niedobór koenzymu Q10 może zaburzyć działanie wszystkich narządów w organizmie człowieka a w szczególności serca. Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi mają 10 razy mniej Q10 w komórkach sercowych niż osoby zdrowe. Koenzym Q10 wpływa na efektywną pracę nóg i rąk, sprawność układu nerwowego , procesy przemiany materii, procesy regeneracji tkanek, prace układu immunologicznego. Już przy obniżeniu stężenia CoQ10 o 20% fizjologicznej normy występuje zaburzenie pracy komórek. Gdy niedobór koenzymu Q10 spadnie o 25% powstają zakłócenia funkcjonowania różnych układów oraz narządów, przed wszystkim układu krążenia, przemiany materii i immunologicznego. Może wtedy pojawić się nadciśnienie tętnicze bądź inne choroby.

Suplementacja

Gdy wybieramy produkty z koenzymem Q10 musimy się kierować się jego przyswajalnością i biodostępnścią. Suplementy są zazwyczaj oferowane jako zawiesina na bazie oleju w kapsułkach żelowych lub w kapsułkach roślinnych zawierających proszek. Niestety w obu tych przypadkach występują dużo cząsteczki koenzymu Q10 o słabej rozpuszczalności, co wpływa negatywnie na biodostępność. Sprawne dotarcie CoQ10 do miejsca absorpcji w jelicie cienkim pozwala opatentowana technologia Pure Nutri-Nano Nanotechnology.

Jeżeli chodzi o skutki niepożądane to w przypadku koenzymu Q10 przy długoterminowym stosowaniu nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych. Nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania Q10 w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Dlatego też koenzym nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz matki karmiące, chyba że lekarz prowadzący stwierdzi, że korzyści przeważają nad ryzykiem..

Podsumowanie

Koenzym Q10 jest bardzo ważną substancją w naszym życiu. Ważne by obserwować jego stężenie w naszym organizmie. Ni pozwolić na jego spadek bo może się to skończyć wieloma poważnymi chorobami. Wiele suplementów zawierających koenzym Q10 jest dostępnych u mnie w sklepie Muscle Power mieszczącego się przy ulicy Krakowskiej 45. Mam dostępne produkty w różnych stężeniach od 30mg na kapsułkę aż do 400mg. W zależności kto co potrzebuję. Mamy dwie wiodące firmy które specjalizują się w produkcji naturalnych suplementów jest to Now i Puritan’s Pride.  Tak więc zapraszam wszystkich, którzy chcą cieszyć się dobrym zdrowiem nie koniecznie suplementując się syntetycznymi środkami oraz odwiedzając przeróżnych lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.